Autorzy i konsultanci

Aleksander Drzewiecki - pracownik Katedry Transportu Szynowego Politechniki Śląskiej w Katowicach oraz doktorant Polskiej Akademii Nauk w Warszawie; absolwent Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej; współzałożyciel Koła Naukowego „Advectus”; maszynista pojazdów trakcyjnych; pomocnik maszynisty parowych pojazdów trakcyjnych oraz rewident taboru kolejowego. Od najmłodszych lat miłośnik kolei. Jako mały chłopiec zawsze marzył, aby zbliżając się do przejazdu kolejowego rogatki opadły i pojawił się nadjeżdżający pociąg. Podczas każdej wyprawy zmuszał współtowarzyszy do przebywania parogodzinnego na różnych dworcach kolejowych świata obserwując różnorodny tabor i jak chyba każde dziecko marzył wtenczas, by móc przejechać się w kabinie maszynisty. Jego marzenia z dzieciństwa mogły spełnić się dopiero, gdy wybrał jedyną w Polsce specjalność eksploatacja i utrzymanie pojazdów szynowych Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej.

 

 

Łukasz Malinowski -  absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, Europejskiego Centrum Studiów Regionalnych i Lokalnych UW a  także podyplomowych  studiów z zakresu zarządzania transportem  kolejowym w Szkole Głównej Handlowej.  Od roku  2006  związany z Zespołem Doradców Gospodarczych „TOR”. Redaktor naczelny miesięcznika „Rynek Kolejowy”. Specjalizuje się w analizie rynków kolejowych przewozów towarowych i pasażerskich.

 

Jan Kołodziej – pracował w ZUT Zgoda, potem w holdingu PTKiGK, gdzie przeszedł drogę od inspektora do członka zarządu jednej ze spółek; obecnie zatrudniony w DB Schenker Rail Polska. Miłośnik kolei i modelarz. Publicysta czasopism „Koleje Małe i Duże” oraz „Jaskółka Śląska”. Interesuje się historią Śląska, swoją wiedzę przekazał ludziom m.in. w książkach „Historia Kochłowic”, „Jesteśmy z żelaza – rzecz o Kłodnicy i Starej Kuźnicy”, „Śląskie opowieści – ks. Ludwik Tunkel” oraz w przewodnikach po Rudzie Śląskiej. Autor wielu opracowań kartonowych modeli taboru kolejowego.

 

Marek Graff  -  z wykształcenia chemik, miłośnik kolejnictwa od dzieciństwa. Autor kilkudziesięciu artykułów dotyczących transportu szynowego publikowanych w czasopismach ”Świat kolei” oraz „Technika transportu szynowego”. 

Leszek Zakrzewski - absolwent Politechniki Krakowskiej na kierunku pojazdy szynowe. Pracuje na stanowisku specjalisty konstruktora mechaniki. Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu. Członek komitetów redakcyjnych kilku pism.  W  latach  1991-2001 w Krakowskim Klubie Modelarzy Kolejowych. Autor 120 artykułów, biogramów i opracowań. Opublikował monografię "Kalendarium kolei w Nowym Sączu", z Ryszardem Stankiewiczem monografię "Kryniczanka 1/2.  Dzieje  linii  kolejowej  nr 96 Tarnów - Leluchów",  samodzielnie monografię "Kryniczanka 2/2. Dzieje linii kolejowej nr 105 Muszyna - Krynica" oraz 18 artykułów dotyczących historii kolejnictwa na Ziemi Sądeckiej.

 

prof. dr hab. czł. rzecz. PAN Bolesław Orłowski, historyk techniki, absolwent Politechniki Warszawskiej, od 1956 pracownik naukowy Instytutu Historii Nauki PAN. Od 1970 członek Międzynarodowego Komitetu Historii Techniki  (ICOHTEC),  założyciel Polskiego Towarzystwa Historii Techniki. Autor ponad 30 książek oraz kilkuset artykułów w czasopismach.

 

Hubert Bojarski - historyk i muzealnik, autor wielu wystaw historycznych i biograficznych. Współautor ekspozycji Muzeum Ordynariatu Polowego i Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obecnie pracownik działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt artykułów dotyczących historii i etnologii (głównie industrialnej i urbanistycznej), a także biograficznych.

Tomasz K. Żurawski - wychowany w okolicy linii kolejowych numer 2, 7 oraz 13, obecnie zamieszkały w mieszkaniu z widokiem na linie kolejowe numer 8 i 95. Zamiłowanie do kolei odziedziczył po pradziadku, kolejarzu ze Stanisławowa. Od 15 lat przemierza Polskę (rowerem, pociągiem albo z rowerem w pociągu) z aparatem fotograficznym i zagląda w różne dziwne miejsca. Zainteresowania szczególne: kapliczki i krzyże przydrożne, zabytki militarne, industrialne i miejsca opuszczone. Miłośnik historii munduru (nie tylko kolejarskiego), wojskowości, kolekcjoner militariów i rekonstruktor historyczny. Zawodowo handlowiec, aktor i scenarzysta.

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© 2016 Całość praw autorskich - Antoni Bochen